Jdi na obsah Jdi na menu
 


Alexandr malý

4. 7. 2007

Alexandr malý

(Psittacula krameri)

Alexandr malý

Třída: Ptáci
Řád: papoušci (Psittaciformes)
Čeleď: papouškovití (Psittacidae)
Podčeleď: Alexandr malý (Psittacula krameri)
Druh: Alexandr malý (Psittacula krameri)
Výskyt: severní a střední Afrika, Indie, Barma a jih Číny
Velikost: 40 - 41 cm (včetně ocasu)
Hmotnost: 140 g
Počet vajec: 3 - 6 (nejčastěji 4)
Hnízdění: 22 - 24 dnů, 2x ročně
Potrava: směs semen pro střední papoušky + ovoce a zelenina

Středně velký papoušek. Jeho peří je krásně uhlazené a přilehlé k tělu. Ve voliérách se objevuje v mnoha barevných mutacích, já však dávám, stejně jako u většiny papoušků, přednost základnímu zbarvení - tedy zelenému. Rozdíl mezi samcem a samicí je dobře patrný až po 2 letech, kdy se na krku samce objevují první černá a růžová pírka, která v dospělosti tvoří krásný límec.

Prvního alexandra jsem získal v roce 1999 aniž bych tušil o jaké se jedná pohlaví. Umístil jsem jej do prostorné zahradní voliéry. Z krmiva si oblíbil kukuřici v mléčné zralosti. Dokázal končetinou uchopit celý klas a na větvi ho oštipoval.

Za nedlouho jsem na inzerát získal druhého ptáka, údajně samce. Oba se společně až moc dobře snášeli, spíše o sebe nejevili zájem. Čekal jsem na jaro, během kterého se mezi ptáky rovněž nic nedělo. Každý seděl na druhé straně voliéry. Však byli ještě mladí.

Další rok už by však mohlo dojít k případnému hnízdění. Alexandři vydávali kromě křiku i tiché a melodické zvuky. Často seděli vedle sebe a vzájemně k sobě naklápěli a postupně oddalovali hlavy, přitom vždy naprosto stejně pískli a krmili se. Pohyby hlavy a různé naklápění těla byly vždy u obou ptáků naprosto stejné. Duhovka očí se jim přitom přebarvovala do oranžova. Doráželi i na rosely umístěné ve vedlejší voliéře. Bylo zajímavé toto pozorovat. Podle popsaného chování bylo jasné, že se jedná o dva samce. Podzim, kdy se na krku obou ptáků začala objevovat černá pírka, to jen potvrdil. Snad tímto způsobem, tedy podle chování, se dá pohlaví rozeznat již před 2. rokem. Na nic jsem nečekal a zakoupil samici.

První rok však opět o budku nejevili zájem. V dalším se však všechno změnilo. Samice hned od jara navštěvovala budku, ze které vynosila téměř všechny piliny, kterými jsem ji vystlal. Chování, které popisuji výše, se opakovalo tentokrát pouze u samce, který takto dorážel na samici. Bylo jasné, že jde opravdu o pár. Další dny bylo možno pozorovat páření, především v ranních hodinách. Každému páření vždy předcházelo krmení samice samcem. Obsah budky jsem kontroloval pravidelně. Vejce nebyla snesena ještě asi 3 týdny po páření. Už jsem přestal věřit, že vůbec nějaká snůška bude. Samice však trávila v budce stále více času. Jeden den téměř nevylézala a při večerní kontrole jsem objevil první vejce. Tvarově kulovité s čistě bílou skořápkou. Samice po tomto prvním vajíčku hned zasedla a přinesla další 3 vejce. Sezení nebylo příliš pevné. Samice opouštěla dutinu při každém vstupu do voliéry. Do budky se naštěstí vracela vždy, když situace utichla. Samec během celého sezení samici pečlivě krmil. Po 23 dnech se z dutého kmene začalo ozývat dobře slyšitelné pískání. Samice neztrácela plachost a hnízdo opouštěla i při menším vyrušení. Kontrola nebyla tedy složitá a mohl jsem zpozorovat 3 holá mláďata s plným volátkem. Krmná dávka byla obohacena o vaječnou míchanici, do které přidávám každý den Roboran pro exoty. Čtvrté vejce jsem odstranil po 4 dnech, bylo čisté.

Růst mladých alexandrů byl pomalý. To platilo hlavně o růstu peří, které začalo nejdříve na křídlech, a to až v době, kdy byla mláďata velikostně poloviční jako dospělci. Hlas jim však sílel rychle a krmení mláďat bylo dobře slyšet i 20m od voliéry. Zrniny, zelené krmivo, ovoce a hlavně vaječná míchanice mizela z misek rychle a ve velkém množství.

Po 7 týdnech stáří začali mladí alexandři vykukovat z budky. To jim velice ulehčoval tenký pás pletiva, které se běžně používá na králíkarnách, umístěn pod vletovým otvorem. Po dalším týdnu vylétlo největší z mláďat, za nedlouho druhé a poslední až po dalších 10 dnech! Mladí uměli hned po opuštění budky slušně létat. Rodiče je dokrmovali ještě 3 týdny.

Tento popis prvního hnízděni se shoduje s těmi dalšími. Loni vyvedli ze 3 vajec 2 mláďata, letos ze stejného počtu vajec dokonce 3 mladé. Chovatelé, kteří mají voliéru se zálety nechávají alexandry poprvé zahnízdit již v lednu či únoru. Já tuto možnost nemám. Ptáky umisťuji v zimních měsících domů do klece 1,2x1,2m, kam jim budku neumísťuji. Mladé mi proto vyvádí až venku v normální letní sezóně a pouze jednou.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář